Uzun Vadeli Temettü Yatırımcılığı

Uzun Vadeli Temettü Yatırımcılığı

Temettü Yatırımcılığı Nedir

Uzun yıllara dayanan ve yatırımcısına düzenli nakit akışı sağlayan bir yatırım türüdür Temettü yatırımcılığı. Temettü yatırımcılığında amaç geleceğe emin adımlarla yürüyen, temeli sağlam, esas faaliyet karını ve öz sermayesini yıllar içerisinde arttıran ve düzenli olarak her yıl kazancını yatırımcıları ile paylaşan şirketlere ortak olmaktır. Uzun vadeli yatırımı bir kar topuna benzetebiliriz. Kar topu yavaş yavaş yuvarlanacak, yuvarlandıkça büyüyecek, büyüdükçe hızlanacak ve hızlandıkça daha hızlı büyüyecek. Özetle, doğru hisse seçimi ve düzenli portföy takibi ile toplam birikiminizi zaman içerisinde katlayarak arttırmanız mümkündür. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var. Borsa oynanmaz ve Borsa bir oyun alanı değildir. Borsada yapılması gereken tek şey yatırımdır. Yatırım ise içinde her zaman risk faktörleri olan çok ciddi bir iştir.

Kimler Temettü Yatırımcısı Olmalı

 • Birikimlerini enflasyon canavarından kurtararak arttırmak isteyenler
 • Emeklilik yıllarında düzenli bir temettü gelirine sahip olmak isteyenler
 • Temettü yatırımcılığı ile erken emeklilik sahibi olmak isteyenler
 • Çocuklarının geleceği için bir gelir kalemi oluşturmak isteyenler
 • Günlük alım satımlarla sermayesini kaybedenler
 • Türkiye’nin büyük şirketlerine ortak olup, büyüyen ve gelişen Türkiye’den payını almak isteyenler

Eğer sizde kendinizi bu gruplardan birinin içinde görüyorsanız. Bu yazımız tam olarak aradığınız reçeteyi size sunuyor.

Neden Uzun Vadeli Yatırım?

Borsa İstanbul’da yatırım yapan yabancı yatırımcıların hisse senetlerini ellerinde tuttuğu ortalama sürenin yaklaşık  1 yıl olmasına karşın, yerli yatırımcılarda bu sürenin ortalama 1 ay olduğunu biliyor muydunuz?

Ne yazık ki her konuda olduğu gibi yatırım konusunda da genel olarak sabırsız bir mizacımız var. Yatırımlarımızın çok kısa bir sürede katlanarak artmasını istiyoruz. Bu acelecilikte çoğu yerli yatırımcıyı spekülatif hisselerde aceleyle yapılan yatırım kararlarına ve de sonu hüsranla biten al-sat lara yöneltiyor.

Ünlü yatırımcı George Soros’ un da dediği gibi ”Yatırım yapmak sizi eğlendiriyorsa, muhtemelen fazla kazanç elde edemiyorsunuz. İyi yatırım sıkıcıdır.” Evet, iyi yatırım sıkıcıdır. Belkide uzun yıllar beklemeniz gerekir. Ancak iyi yatırım kazandırır, hemde gerçekten kazandırır. Yoksa siz hiç tüm servetini hisse senedi yatırımları ile yapan ünlü Amerikalı yatırımcı Warren Buffet’ i duymadınız mı?

Temettü Yatırımcılığı Ama Nasıl?

Birikimlerinizi uzun vadeli hisse senetlerine yatırarak gelecekte kendinize ek bir gelir oluşturmaya karar verdiniz. Eğer daha önce borsada işlem yapmadıysanız, ilk yapmanız gereken en yakın bankaya ya da aracı kuruma giderek kendinize bir yatırım hesabı açmanızdır. Biraz fazla imza atmanız gerebilir. Ancak unutmayın belkide çocuklarınızın geleceğinin teminatlarını imzalıyor olacaksınız.

Bir yatırım hesabına sahip olduktan sonra, sıra birikimlerinizi ve yatırımlarınızı doğru şirketlere yönlendirmeye geliyor. Ancak henüz bir birikiminiz yoksa para biriktirmek için geç olmadığını sizlere hatırlatmak isterim. Az ya da çok demeden kenara para ayırmanız gerekiyor. Ve bu birikimlerinizi miktarına bakmadan düzenli aralıklarla uzun vadeli hisse senetlerini satın alarak değerlendirmeniz gerekiyor.  Süre içerisinde portföyünüz yavaş yavaş temettü geliri elde etmeye başlayınca, aldığınız bu kar payları ile yeniden hisse senetlerine yatırım yaparak kar topumuzu büyüteceğiz. Uzun vadeli temettü yatırımcılığının püf noktası işte burada, az yada çok ama sürekli olarak yatırım yapmak.

Peki nasıl para biriktiririm sorusunu sorarsanız eğer, bu konu üzerine başlıca bir yazı yazmak gerekir ancak sizlere Warren Buffet in bir kaç önerisini hatırlatayım. Öncelikle “Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın.” evet önce biriktiriyor ve sonra harcıyoruz. Peki parayı harcarken, işte o zamanda bu sözü hatırlıyoruz, “Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.” Bu yüzden ihtiyacımız olmayan ürünleri almamak için, istek mi yoksa ihtiyaç mı sorusunu kendimize her alışveriş öncesi sorarak para biriktirmeye bir adım daha yaklaşabiliriz. Ve son bir not,  ‘Akarsuyun kenarında bile olsan suyu israf etme!’ hadisi şerifi ile bu konuyu şimdilik burada sonlandırıyorum.

Bununla birlikte, hali hazırda borsada yatırımları olan biri iseniz işiniz daha kolay. Tek yapmanız gereken yavaş ama emin adımlarla yatırım stratejinizi değiştirip, sermayenizi temettü verimi yüksek hisselere yatırmanız gerekiyor. Gerisi ise sabırla beklemek ve de düzenli aralıklarla yayınlanan finansal raporları inceleyerek artık ortağı olduğunuz yeni şirketinizi adım adım takip etmekte kalıyor.

Temettü Verimi Yüksek Hisseleri Nasıl Bulabiliriz

Borsa İstanbul Temmuz 2011 den buyana İstanbul Borsasında işlem gören ve düzenli temettü dağıtan hisse senetlerini BIST Temettü Endeksi ve BIST Temettü 25 Endeksi olmak üzere, iki farklı endeks ile takip etmektedir. Bist Temettü endeksinde, yakın izleme pazarı ve C-D grupları hariç olmak üzere Borsa İstanbul’da işlem gören ve son 3 yıl içerisinde nakit temettü veren paylardan oluşur. Bist Temettü 25 endeksi ise, Bist Temettü endeksinde yer alan firmalar arasında büyükten küçüğe yapılan sıralamada ilk 2/3 içerisinde yer alan paylardan oluşur.

Bu endekslerde yer alan şirketler arasından seçim yaparak temettü verimi yüksek hisse senetlerine uzun vadeli yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak iyi bir uzun vadeli hisse senedi seçimi için bakılması gereken başka kriterlerde vardır.

 • Şirketin satışlarının yıllar içinde artıyor olması
 • Esas faaliyet karının ve kar marjının yükseliyor olması
 • Şirket öz sermayesinin artıyor olması
 • Gelecek beklentisi olması
 • Sektöründe lider pozisyonda olması
 • Geçmiş performansı

Bu bilgileri şirketlerin dönemsel olarak  KAP’ ta(Kamuoyu Aydınlatma Platformu)yayınlanan faaliyet raporları ve finansal raporları inceleyerek ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte çeşitli Borsa Takip programları ve yazılımları da sizlere yardımcı olacaktır. Jstock Tamamen ücretsiz Borsa takip ve Portföy yönetimi yazılımı hakkındaki yazımızı bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Uzun Vadeli Yatırımın SWOT Analizi

Bu tarz bir yatırımın belli başlı avantajları vardır. Bunlardan bence ilki hissesine sahip olduğunuz şirketi ortağı olduğunuz bir firma olarak göreceksiniz. Ancak her zaman olduğu gibi burada da duygularınıza kapılmayın. Takım tutar gibi hisse tutulmaz. 3 ayda bir ve senelik yayımlanan finansal raporlu sıkı takip edin. Firmanızın ne yaptığından yada ne yapmadığından haberdar olun. Bu süreçte siz farkında olmasanızda finansal okur yazarlığınız gelişecektir.

Belki bazı kısa vadede çok iyi prim yapan kağıdı kaçıracaksınız. Ama doğru adımlar atarsanız, daha az stres ile uzun vade de çok kazançlı bir duruma gelebilirsiniz. Amacımız kar topunu hızlandırmak ve büyütmek. Ancak bu uzun yolda riskler ve tehditler her zaman olacaktır. Unutmayın yatırım ciddi bir iştir ve şakası yoktur.

Temettü Yatırımcılığı SWOT Analizi